Ultimele Articole
21. Februar 2023
08. November 2021
06. Februar 2021
04. Februar 2021
24. Dezember 2020
13. Juli 2020
06. Juni 2020
11. November 2019
16. Juni 2019

Sfințirea crucilor noii biserici din Viena

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Mitropolit Serafim,
crucile noii biserici românești din Viena au fost sfințite duminică, 20.10.2019, de către Preasfințitul Părinte Macarie, episcopul român al Europei de Nord în cadrul slujbei Vecerniei, pe șantierul bisericii.

b_550_0_16777215_0_0_images_IMG_7561.jpg

Preasfințitul Părinte Macarie a explicat, în cuvântul său, motivul pentru care crucile alese pentru a străjui turlele bisericii vieneze reprezintă un omagiu adus satului românesc: „Nu întâmplător a fost aleasă Crucea Patriarhală în Anul omagial al satului românesc deoarece această cruce își are obârșia în zona tradițională a Năsăudului, unde primul patriarh al României, Miron Cristea, s-a inspirat dintr-o cruce din arta țărănească. Este o cruce care se multiplică la infinit, se înlănțuie la infinit prin alte cruci și cred că aceasta este viața noastră în toată profunzimea ei duhovnicească, deoarece nu ne purtăm singuri crucea. Așa cum Hristos a fost ajutat de Simon din Cirene în purtarea crucii, așa și noi ne purtăm unii altora această cruce a vieții”.

Am trăit un eveniment duhovnicesc mult așteptat de toți ctitorii acestui proiect românesc de suflet din capitala Austriei, pentru că el anunță faptul că, în curând, biserica va primi acoperișul pe care vor străluci crucile, semnul biruinței lui Hristos și stindardul creștinătății și care vor străjui, veghea și apăra comunitatea noastră. Privindu-le, vedem în ele semnul biruintei, biruința asupra ispitelor, greutăților întâmpinate și care vor mai veni în calea realizării acestui mare și greu proiect, zorii biruinței noastre ca și comunitate, dar și chemarea spre iubire jertfelnică a tuturor celor care înțeleg importanța zidirii acestei biserici pentru românii din Viena și nu doar.
b_275_0_16777215_0_0_images_IMG_7572.jpgb_275_0_16777215_0_0_images_IMG_7563.jpg

Au poposit in rugăciune mulți credincioși ai parohiei noastre, care i-au înconjurat in duh de bucurie pe Parintele Episcop Macarie și pe părinții slujitori veniți de aproape sau mai de departe: Pr. Vicar Dr. Nicolae Dura, Pr. Emanuel Nuțu (coordonator al proiectului), Pr. Alexander Lapin, Pr. Iulian Florea (Suceava), Pr. Visarion Ipati (Klagenfurt), Pr. Catalin Soare(St. Pölten), Pr. Răzvan Gască(Wr. Neustadt), Diac. Sorin Sîplăcan(Stockholm), Diac. Marian Toșu. De asemenea, am avut marea bucurie ca alături să ne fie Preacuvioasa Maică, Stavrofora Gabriela, stareța Mănăstirii Voroneț, însoțită de către Maica Elena, muzeograful Mănăstirii Voroneț, aducând darul și cuvântul de încurajare al iubitei Maici Irina Pîntescu, stareța emerită a bine-cunoscutei mănăstiri, simbol al Bucovinei și a întregii noastre țări și punct de inspirație pentru proiectul nostru.

Răspunsurile la slujba Vecerniei au fost date de Corala “Sf. Stefan cel Mare” a noii biserici, condusă de tânărul și însuflețitul dirijor Sebastian-Eugen Pasaniuc.
Aducem alese mulțumiri familiei TIMIȘ Angelica și Istrate, care au dăruit aceste cruci, ocupându-se personal nu doar de plata lor, ci și de găsirea meșterilor din România, care să le realizeze așa cum au fost proiectate de Dna. Arhitect Mihaela Ionescu: Crucea Patriarhie Române.

b_275_230_16777215_0_0_images_COEL9947.jpg

b_275_0_16777215_0_0_images_EYJR4776.jpg

Multumim tuturor celor prezenți la acest moment ce va rămâne în istoria comunității noastre, dar și celor care neputând ajunge au fost în gând de rugăciune alături de noi!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!