Ultimele Articole
26. Dezember 2023
15. November 2023
21. Februar 2023

Primarul sectorului 2 a vizitat biserica “Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

 
Marți, 21 mai, primarul sectorului 2 din Viena, dl. Alexander Nikolai a vizitat biserica românească nou zidită în acest sector.
Oaspeții din primăria de sector au fost întâmpinați de preotul paroh Emanuel Nutu și diaconul Theodore Coresi, de arhitectul bisericii Georg Baldass și de consilierii bisericii, dl. Mihail Botez și dl. Mircea Șereș, care au prezentat lucrările recent realizate și au oferit detalii despre lucrările de pictură în curs de realizare.
Primarul a admirat frumusețea locașului de cult și în mod deosebit a picturii murale ce se realizează și a exprimat aprecieri pentru eforturile comunității noastre depuse spre zidirea și înfrumusețarea acestei bisericii, considerată o valoare arhitecturală și spirituală deosebită în acest sector administrativ vienez.
Vizita a subliniat legătura strânsă dintre administrația locală și comunitatea noastră, care își exprimă încă o dată recunoștința față de susținerea primăriei în vederea primirii pământului și aprobărilor necesare construirii acestui locaș de cult.